|
|
Välkommen till vår shop!
Här köper du schacklitteratur till mycket bra pris genom vårt samarbete med
Schackbutiken.
Samtliga priser inkluderar moms.
|
BOKSHOP
i samarbete med Schackbutiken
 |
|
Play the 4 f3 Nimzo-Indian
GM Jakovitj
år 2004
engelska
pris: 225 :- [ köp ]
Vitspelare har försökt tackla Nimzoindiskt på många olika sätt. Vissa har hittat sitt spelsätt men ändock haft svårt att påvisa fördel medan andra har givit upp och övergått till 3.Sf3, d.v.s. Damindiskt eller helt igenom andra system. Dock inte Jakovitj. Han har varit sitt system troget på turneringsarenan i mer än femton år som professionell spelare och då och då har han flankerats av spelare som Shirov, Ivantjuk, Gelfand och Beliavsky. Populärast var varianten under slutet av 80-talet och början av 90-talet tack vare imponerande segrar av ovanstående herrar.
4.f3 började spelas i stormästarturneringar redan på 1930-talet och på 1950- och 60-talen fanns den i repertoaren hos så prominenta mästare som Korchnoi, Tajmanov, Polugajevskij och Portisch. Att den under åren spelats såpass regelbundet med goda resultat av dessa spelare vittnar om dess grundläggande sundhet.
Den strategiska grundtanken med varianten är egentligen väldigt enkel. Genom att spela 3.Sc3 hotar vit att spela 4.e4 och få ett stort bondecentrum. 3...Lb4 förhindrar detta, men genom 4.f3 förnyar vit genast hotet. Parerar då svart detta igen med 4...d5 behöver vit aldrig vara orolig för att efter ...Lxc3 bxc3 få en statisk dubbelbondesvaghet (så som han annars ofta kan få i Nimzoindiskt) eftersom han alltid kan byta bort en av sina c-bönder. Men även svart har idéer som framförallt kom att glänsa i mitten av 90-talet varefter många vitspelare tyckte att det var dags att byta variant. Men en kärna av die-hards har fortsatt att spela och analysera och har nu hittat vägar för vit att nå fördel igen.
Det finns gott om utrymme för spännande partier och egna initiativ och de som tycker om äventyr är förmodligen de som bäst kommer tycka om ställningarna. Det finns en del dragomkastningsmöjligheter till andra varianter, främst Sämisch-varianten (4.a3), men dessa påvisar författaren i boken.
Boken är relativt lättläst med en behaglig layout och bör passa alla spelare upp till IM-styrka som vill spela varianten aktivt.
128 sidor
Medlemspris 191,25:-
Läst boken? Skriv en recension och dela med dig av dina åsikter!
|
|
|
|
|